Atrakcje
Karpacz to urokliwa miejscowość leżąca u stóp Karkonoszy i ich najwyższego szczytu – Śnieżki. Wyjątkowe walory krajobrazowe oraz unikalne atrakcje co roku przyciągają do nas wielu odwiedzających. Co sprawia że goście tak lubią tu przyjeżdżać ? To niepowtarzalna atmosfera miejsca, którą tworzą gościnni mieszkańcy oraz sami turyści.
Karpacz przez cały rok oferuje doskonałe i zróżnicowane warunki do spędzania wolnego czasu. Wiosna, lato i jesień to przede wszystkim czas górskich wędrówek. W okolicy Karpacza przebiega blisko 100 km znakowanych szlaków turystycznych, które umożliwiają odkrywanie jednego z najcenniejszych przyrodniczo obszarów naszego kraju. W centrum miasta znajdują się również liczne ścieżki spacerowe pozwalające na chwilę wytchnienia po zwiedzaniu atrakcji. Warto zaopatrzyć się w mapę i samemu opracować trasę wędrówki lub zdać się na nasze propozycje i wyruszyć na którąś z tras spacerowych czy dłuższych wycieczek górskich.
Zimą dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu terenu i przychylnemu klimatowi, miasto zamienia się w ośrodek narciarski oferujący liczne stoki i wyciągi narciarskie przystosowane zwłaszcza dla osób początkujących i rodzin z dziećmi.
Poza rekreacją na świeżym powietrzu, w Karpaczu znajduje się mnóstwo atrakcji dla duszy i ciała. Ciekawe muzea, unikalne zabytki, baseny i Aquaparki, ośrodki SPA, kręgielnie, restauracje i stylowe kawiarnie – wierzymy że każdy z Państwa znajdzie coś dla siebie.
Przez większą część roku panują tu bardzo surowe warunki atmosferyczne, zbliżone do tych za kołem podbiegunowym: niskie temperatury, porywiste wiatry oraz obfite opady deszczu i śniegu. Podczas ładnej pogody szczyt Śnieżki jest doskonałym punktem widokowym, z którego można podziwiać rozległe panoramy. Przy sprzyjających warunkach widoczność sięga nawet 200 km. Symbolem Śnieżki jest przypominający spodki i nazywany „latającymi talerzami” budynek Obserwatorium Meteorologicznego. Jest to jedno z dwóch w Polsce (obok Kasprowego Wierchu) Wysokogórskich Obserwatoriów Meteorologicznych. Systematyczne obserwacje na Śnieżce trwają nieprzerwanie od 1880 roku.
Drewniany kościółek został wzniesiony w norweskiej miejscowości Vang nad jeziorem Vangsmjøsen, skąd pochodzi jego nazwa. W Karkonosze trafił w 1842 roku za sprawą króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. W trakcie odbudowy nieco zmieniono jego wygląd poprzez dobudowanie kamiennej wieży.
Są takie miejsca na Ziemi w których prawa grawitacji nie mają racji. To rzadkie zjawisko można zaobserwować na pewnym odcinku ulicy Strażackiej. Wydaje się, że droga w tym miejscu opada łagodnie w kierunku rzeki, jednak samochody z wyłączonymi silnikami cofają się pod górę. Według przeprowadzonych badań istnieje tu strefa anomalii, w której grawitacja jest mniejsza o 4%.
Położony jest w pobliżu dolnej stacji kolei linowej na Kopę. Wodospad powstały w wyniku spiętrzenia wód Łomnicy zaporą przeciw rumoszową. Jego nazwa nawiązuje do charakteru rzeki, która posiada bardzo duży spadek wód, szczególnie w górnym odcinku. W przypadku ulewnych deszczy i wiosennych roztopów wielokrotnie było to przyczyną groźnych powodzi.
Jeziorko zaporowe, korona i malownicze kaskady Łomnicy. Wybudowana w latach 1910-1915 w ramach programu przeciwpowodziowego zapora utworzyła niewielkie jeziorko zaporowe, z którego nadmiar wód spada w dół malowniczymi kaskadami. Korona zapory ma długość 105m i prowadzi nią czerwony szlak turystyczny.
Karpatka
Porośnięte sosnowo modrzewiowym lasem wzgórze, które z daleka przyciąga wzrok turystów granitowymi blokami skalnymi. W XVIII wieku powstały tu kopalnie srebra, które nie były jednak opłacalne. Przez wzgórze biegnie czerwony szlak turystyczny oraz ścieżki spacerowe, a na szczycie znajduje się malowniczy punkt widokowy.
SKOCZNIA ORLINEK
Skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K-85, im. Stanisława Marusarza. Rekord skoczni (94,5 m) należy do Adama Małysza, który ustanowił go podczas Mistrzostw Polski Seniorów w Skokach Narciarskich w 2004 r. Obecnie skocznia wykorzystywana jest jako punkt widokowy.
SKWER ŚLADÓW ZDOBYWCÓW
Ludzie Gór mają tu swoje miejsce. Skwer znajduje się w centrum Karpacza przy Urzędzie Miejskim. Odlane w brązie ślady butów wyprawowych przez dziesięciolecia będą przypominały o dokonaniach polskich himalaistów.